Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Lista wpisów
Lista wpisów

„Brudna forsa” – czyli słów kilka o mikrobach na pieniądzach

26.07.2023
#WIRUS
#STAYSAFE
#WAKACJE
#PIENIĄDZE

Wakacje to czas wyjazdów, korzystania z niecodziennych uciech, zwiedzania muzeów, czy innych ciekawych miejsc. W tym czasie częściej odwiedzamy też restauracje, bary, budki z goframi, lodami. Korzystamy też z usług osób roznoszących po plaży przekąski oraz zimne napoje.

Mimo, iż Polska plasuje się w czołówce krajów europejskich o najwyższym tempie przyrostu transakcji bezgotówkowych za pośrednictwem kart płatniczych, telefonu, czy smartwatcha, to jednak wciąż w wielu odwiedzanych przez nas w czasie wakacji miejscach, gotówka pozostaje podstawowym środkiem płatniczym.

Podobnie – w czasie naszych wyjazdów zagranicznych - napiwki w restauracjach nadal chętnie przyjmowane są przez obsługujące nas osoby w gotówce, którą warto mieć ze sobą.

 

O pieniądzach prawie wszystko…

Korzystając naszych portfeli nie zastanawiamy się nad tym, że pieniądze są jednymi z najbrudniejszych i najbardziej niehigienicznych przedmiotów codziennego użytku. Banknoty przechodzące codziennie przez lata przez ręce wielu osób, stają się siedliskiem mikroorganizmów, w tym również odpowiedzialnych za poważne choroby. Bakterie Escherichia coli, gronkowiec złocisty, Salmonella, enterokoki czy wirusy grypy – to tylko przykłady mikroorganizmów, które mogą znajdować się na papierowym pieniądzu. Część z chorobotwórczych drobnoustrojów jest w stanie utrzymywać się na gotówce nawet przez kilka miesięcy, a liczne badania dowodzą, że na banknotach żyje średnio 25 tysięcy różnych mikroorganizmów!

 

Banknot monecie nierówny…

Gotówka wciąż krąży, a z nią krążą również niebezpieczne mikroorganizmy. Warto podkreślić, że banknoty mają porowatą powierzchnię dogodną dla mikrobów, więc zarazki żyją na nich znacznie dłużej niż na monetach. Powszechna jest również wiedza, że metale, z których produkowane są monety, a zwłaszcza zawartość miedzi, ogranicza ilość drobnoustrojów, a także sprzyja skróceniu czasu przeżycia niektórych bakterii.

Testy przeprowadzone w Centrum Badawczo – Rozwojowym MEDISEPT

Tuż przed rozpoczęciem wakacji pokusiliśmy się o wykonanie małego testu w naszym laboratorium, korzystając z portfela jednego z naszych pracowników. Oto, co wyhodowaliśmy z banknotu oraz monet przekazanych do testów:

 

Foto: materiał własny Centrum Badawczo-Rozwojowe MEDISEPT

 

Zanim pełna cyfryzacja płatności – zastosuj podstawowe zasady higieny !

Jak chronić się przed drobnoustrojami występującymi na przedmiotach codziennego użytku, w tym banknotach i monetach?

Odpowiedź jest oczywista: należy często myć ręce oraz je DEZYNFEKOWAĆ, np. produktem do dezynfekcji rąk MEDISEPT Spray do dezynfekcji rąk 100ml - Dezynfekcja.pl! Powinniśmy to robić nie tylko np. po wyjściu z toalety czy przed jedzeniem, ale również w przypadku, gdy mieliśmy

właśnie kontakt z gotówką. Mycie i dezynfekcja naszych dłoni jest najważniejszą czynnością, jeśli chodzi o zabezpieczenie się przed tzw. chorobami brudnych rąk. Nigdy nie wiemy, w jakich rękach były banknoty, które właśnie dostaliśmy, z jak chorymi ludźmi się stykały, na jakich brudnych powierzchniach leżały, czy gdzie były przechowywane!

Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki