Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Lista wpisów
Lista wpisów

UWAGA! Ptasia grypa H5N1 u kotów w natarciu !

30.06.2023
#KOT
#DEZYNFEKCJA
#PTASIA GRYPA
#H5N1

Ptasia grypa H5N1 u kotów w natarciu !

Ze wszystkich stron dobiegają do nas informacje o ciężkich zachorowaniach kotów w niektórych rejonach Polski.

Nadal prowadzone są badania, jednak pierwsze wyniki, o których poinformował Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach wskazują na zakażenie kotów wirusem ptasiej grypy H5N1. Choroba ma ciężki przebieg i niestety dla wielu podopiecznych klinik weterynaryjnych kończy się najbardziej przykrym scenariuszem.

W potoku informacji, które się pojawiają trudno jest ocenić na ile wirus jest dziś groźny, warto jednak już dziś podjąć kroki, które zminimalizują ryzyko zakażenia i pozwolą, aby nasze czworonogi cieszyły się jak najlepszym zdrowiem.

Co wiemy o ptasiej grypie u kotów ?

Wirus H5N1 namnaża się u kotów w układzie oddechowym, pokarmowym, w mięśniach, sercu, mózgu i innych narządach.  Wywołuje ostre zapalenia ze zmianami krwotocznymi i martwicowymi, choroba ma często ciężki przebieg, a okres inkubacji wirusa trwa zaledwie 1-2 dni.

Wirus jest wydalany przez koty już od trzeciego dnia po zakażeniu – głównie przez drogi oddechowe i mniejszym stopniu przez przewód pokarmowy.

Możemy znacznie ograniczyć ryzyko zakażenia naszego pupila!


Mimo, że wirus jest bardzo groźny dla kotów, a do postawienia ostatecznej diagnozy co do przyczyn i źródła zachorowań konieczne jest przeprowadzenie szerszych badań genetycznych, to już dziś wiemy, że możliwe jest znaczne ograniczenie potencjału zakażenia naszego czworonoga. W tym przypadku konieczne jest podjęcie środków ostrożności takich jak w przypadku kontaktu z każdym innym wirusem.

Po pierwsze zminimalizuj spacery po dworze oraz kontakty kotów z innymi zwierzętami.

Po drugie dbaj o higienę i dezynfekcję powierzchni i rąk. Wirus H5N1 jest tzw. wirusem osłonkowym. Zastosowanie profesjonalnego środka do dezynfekcji pozwoli na jego deaktywację i znaczne ograniczenie możliwości zakażenia. Częściej niż zwykle dezynfekuj kuwety, miski i inne przedmioty z którymi Twój pupil ma kontakt, np. produktem https://dezynfekcja.pl/medisept-spray-do-dezynfekcji-powierzchni-500ml-pa,3,37571,10797.

Pamiętaj, że także Ty możesz możemy przenosić wirusa! Zanim zatem pogłaszczesz Twojego kota po powrocie do domu – zdezynfekuj ręce, produktem https://dezynfekcja.pl/medisept-spray-do-dezynfekcji-rak-100ml,3,37573,10621. Zadbaj też o to, aby Twój kot nie miał dostępu do obuwia, w którym wychodzisz na zewnątrz.
 


 

Co jeśli podejrzewamy zakażenie u naszego podopiecznego?

Jeśli obserwujesz u swojego kota takie objawy takie jak:

  • gorączka
  • wysunięcie trzecich powiek
  • zapalenie spojówek
  • duszność
  • wypływ z nosa (czasem krwisty)
  • objawy ze strony przewodu pokarmowego
  • objawy neurologiczne (drgawki)

 

koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, na początku lepiej telefonicznie lub poproś o wizytę domową. Kota należy odizolować, ograniczyć z nim kontakt do minimum, myć i dezynfekować ręce. Skażone wirusem przedmioty również należy zdezynfekować tak, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo sobie i swojemu podopiecznemu. Korzystaj z podręcznych chusteczek do dezynfekcji, warto mieć również zawsze przy sobie płyny do dezynfekcji w małych pojemnościach 100 ml czy 50 ml, z których możesz skorzystać w każdej chwili.

Stosując podstawowe zasady higieny zadbasz o bezpieczeństwo swojego kota, siebie i swoich bliskich.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym planem higieny

Plan higieny H5N1

Najniższa cena towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki